دستگاه تراش یکی از ابزار های مهم و پر استفاده در صنعت تولید و صنایع مختلف می‌ باشد، البته که تراشکاری و ابزار های آن که شامل دستگاه تراش هم می شود بسیار گران هستند و اگر قصد دارید به تازگی یک کارگاه تراشکاری راه بی اندازید به سرمایه ی بیشتر و زیاد تری به نسبت دیگر مشاغل نیاز دارید، اگر تراشکار هستید و ماشین آلات و ابزار های خود را هم دارید، نکات افزایش طول عمر دستگاه تراش برای شما یک موضوع پر اهمیت است، بهتر است نکاتی که در این مقاله از تراشکاری محمد درزی ارائه می دهیم را مورد توجه قرار دهید.

افزایش طول عمر دستگاه تراش

دستگاه تراش به عنوان یکی از اصلی ترین و پایه ای ترین ابزار های یک تراشکار بسیار مهم و حیاتی است که دقیق و به درستی کار کند، چرا که محور اصلی خدمات یک تراشکار بر مبنای دقت این دستگاه است، در کنار بسیاری از نکاتی که مربوط به دستگاه تراش می شود، این نکته ی افزایش طول عمر دستگاه تراش یکی از مهم ترین ها است، در ادامه به عوامل تاثیرگذار در افزایش طول عمر دستگاه تراش و راه های افزایش طول عمر ماشین تراش می پردازیم.

عوامل موثر در افزایش طول عمر دستگاه تراش

عوامل و مواردی که در افزایش طول عمر دستگاه تراش دخیل هستند:

  • خرید دستگاه تراش مناسب

انتخاب دستگاه تراش با کیفیت و مطابق با نیاز های تان اولین گام در افزایش طول عمر آن است، مهم است دستگاهی را تهیه کنید که مطابق و متناسب با خدمات و محصولاتی باشد که ارائه می دهید و توان کافی را داشته باشد، معیار های مهم در انتخاب دستگاه تراش شامل کیفیت ساخت، دقت و استحکام بدنه، موتور و قطعات اصلی و برخی نکات جزئی دیگر می‌ باشد.

  • نگهداری و مراقبت از دستگاه تراش

نگهداری و مراقبت منظم بر اساس دستورالعمل‌ های تولید کننده دستگاه تراش می‌ تواند طول عمر دستگاه را به طور قابل توجهی افزایش دهد، این شامل تمیز کردن، روغن‌ کاری، تنظیم دقیق و تعویض قطعات فرسوده می‌ شود؛ یعنی می بایست مطابق با دستوراتی که در مورد نگهداری از دستگاه تراش برای دستگاه شما ارائه شده است عمل کنید، برای مثال مهم است که روغن گیربکس مناسب دستگاه تراش را که توصیه کرده اند را استفاده کنید و همچنین به مقدار توصیه شده از آن استفاده کنید.

  • استفاده صحیح و استاندارد

استفاده صحیح و بهینه از دستگاه تراش نقش کلیدی در افزایش طول عمر دستگاه تراش دارد، رعایت پارامتر های تنظیماتی، عدم استفاده اضافی از دستگاه و رعایت فشار ها و سرعت‌ های مناسب از مواردی است که باید در نظر گرفته شود، برای مثال در دستگاه تراش های ضعیف تر ممکن است حداکثر زمان استفاده وجود داشته باشد و نیاز باشد تا بعد از طی زمان توصیه شده دستگاه استراحت کند، پس سعی کنید در هر حالتی رعایت نکات کلی و اصولی و توصیه های تولید کننده را جدی بگیرید.

افزایش طول عمر تراشکاری

راه های افزایش طول عمر دستگاه تراش

در قبل تر به عواملی که بر روی افزایش طول عمر ماشین تراش موثر هستند پرداختیم، در ادامه ی این بخش قصد داریم به این مورد بپردازیم که چه راه هایی وجود دارد تا با استفاده از آن ها بتوانیم به افزایش طول عمر دستگاه تراش کمک کنیم، با ما همراه باشید.

  1. آموزش و آگاهی کاربران: اگر فقط خودتان با دستگاه تراش کار می کنید پس همواره به دنبال یادگیری موضوعات جدید تر در زمینه های نکات ایمنی در تراشکاری ، بهبود عملکرد و… باشید، اما اگر افراد دیگری هستند که در کنار شما با دستگاه تراش تان کار می کنند بهتر است آموزش بهتر و اصولی به آن ها را مورد توجه قرار دهید، ارائه آموزش‌ های لازم به کاربران در مورد استفاده صحیح، نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه می‌ تواند به افزایش طول عمر دستگاه تراش شما کمک بسزایی کند.
  2. استفاده از لوازم و قطعات با کیفیت: استفاده از لوازم و قطعات اصلی و با کیفیت برای تعمیر و تعویض در صورت لزوم، در پایداری و طول عمر دستگاه تراش تأثیر مثبتی خواهد داشت.
  3. نظارت و بررسی دوره‌ ای: نظارت و بررسی دوره‌ ای بر عملکرد دستگاه تراش، تشخیص زودهنگام مشکلات و انجام تعمیرات پیشگیرانه می‌ تواند از خرابی‌ های بزرگتر جلوگیری کرده و به افزایش طول عمر دستگاه تراش کمک کند، سعی کنید هر 3 ماه تا 6 ماه قطعات دستگاه تان را بازبینی کنید تا اگر مشکلی وجود داشت رفع کنید و از بروز مشکلات بزرگتر و خرابی های احتمالی جلوگیری کنید.
  4. به‌روزرسانی و ارتقاء: ارتقاء قطعات و سیستم‌ های دستگاه تراش با توجه به پیشرفت فناوری و نیاز های جدید صنعت، می‌ تواند به افزایش طول عمر و بهره‌ وری دستگاه کمک کند.

تمیزکاری دستگاه تراش

پس از بررسی موارد مختلف در مورد افزایش طول عمر دستگاه تراش به تمیزکاری دستگاه تراش می رسیم، یکی از نکات مهم و پر اهمیتی که پیشنهاد می کنیم حتما به آن توجه کافی را داشته باشید، تمیزکاری صحیح دستگاه تراش است.

تمیزکاری روغن ریزی های دستگاه تراش، پلیسه های تولید شده روی دستگاه تراش، تمیزکاری ریل دستگاه تراش و روغن کاری ریل دستگاه تراش به طور مرتب می تواند کمک چشمگیری به افزایش طول عمر دستگاه تراش شما داشته باشد.

طول عمر دستگاه تراش از اهمیت بالایی برخوردار است، مخصوصا با این گرانی ها و وضعیت قبمت ابزار ها این موضوع پر اهمیت تر هم می شود، پس افزایش طول عمر دستگاه تراش می‌ تواند به بهبود کارایی و بهره‌ وری فرآیند های تراشکاری کمک کند، با توجه به عوامل تأثیر گذار و راه‌ های افزایش طول عمر مطرح شده در این مقاله از تراشکاری جهان صنعت، راه های مختلفی برای افزایش طول عمر ماشین تراش وجود دارد که برخی از اصلی ترین آن ها را مورد بررسی قرار دادیم.

نتیجه گیری

در آخر به این نتیجه می رسیم که طول عمر دستگاه تراش از اهمیت بالایی برخوردار است تا از مواجه شدن با مشکلات مختلف خرابی دستگاه تراش و… جلوگیری کرد، با اجرای اقدامات توصیه شده برای افزایش طول عمر دستگاه تراش در این مقاله، از توقفات ناگهانی جلوگیری شده و همچنین هزینه‌ های تعمیر و نگهداری کاهش یافته و بهره‌وری دستگاه بهبود می‌ یابد؛ منتظر نظرات شما در انتهای این صفحه هستیم❤.

دسته بندی: صنعت برچسب ها:

One thought on “افزایش طول عمر دستگاه تراش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *